Genel Bilgiler

default_image_01

Kına Gecesi Genel Akışı

Kına Gecesi akışımız bazen yörelerin özelliklerine göre ya da istekler doğrultusunda değişse de genel olarak şöyledir:

 • Öncelikle Organizasyon başlamadan önce tüm hazırlıklar tamamlanır.
 • Mekanın girişinde, kına ekibimiz tüm güler yüzleri ile misafirleri karşılıyarak onlara, Kına şerbeti ve lokum ikram ederler ve onları mekanda yönlendirirler.
 • Hemen hemen tüm davetli misafirlerin mekana gelmesinden sonra artık Gelin Çıkışı başlayabilir.Gelin Çıkışının isteğe göre bir çok çeşidi olsada genel olarak Kına Ekibi ile birlikte özel bir şarkı eşliğinde merasim başlar. Gelin kına tahtına oturduktan sonra Kına ekibi ya da dans grubu koreografiler sunar. Ardından Misafirler hareketli parçalar eşliğinde sahneye alınırlar. Kına ekibi de kendilerine Davul ve tefler ile eşlik ederler.
 • Artık hemen hemen herkes pisttedir. Böylikle misafirlere, tefler, şakira kemerleri, halay mendilleri gibi aksesuarlar dağıtılır.
  Ortam oldukça hareketli ve eğlenceli bir hal almıştır.
 • Bu şekilde eğlence sürer gider . Kına yakma zamanı gelince Gelin Hanıma ve Nedimelere kına ekibimiz eşliğinde kaftan / bindallı giydirilir.
  Daha sonra el mumları ve taçlar dağıtılır.Ve Dj in çaldığı özel şarkı eşliğinde (genelde "Yüksek Yüksek Tepelere")başta Gelin Hanım ve arkasında nedimeleri olmak üzere geçiş başlar.
 • Kına Yakılırken ekibimiz yöresel adetlere göre kınayı başlatır ve konuşma yapar, buna Gelin hanım ile beraber karar verilir. Bu adetler genelde ; gelin ağlatma, gelinin avcunu açmaması, testi kırma, kayınvalidenin altın koyması
  ve damat baskını gibi adetler olabilir.Kına Yakma Seromoninin ardından eğlenceye devam edilir .Kına tepsisi ve el gülleri ile davetlilere kına yakılır.
 • Daha sonra Davetlilere hediyelik kuru kınalar, hazırlanmış özel hediyelikler ve kuruyemiş dağıtılır.
 • Kına yakma olayından sonra Dj müzikleri ile beraber kına sonuna kadar eğlenceye devam edilir. Gecenin sonlarına yaklaşırken Gelin Hanımın arkadaşlaı sahneye davet edilerek
  rengarenk show sergilenir.Hareketli şarkılar eşlliğinde gece sonlandırılır.
8 Eylül 2017Kınacıyız